MUSTAFA ÖNSEL’DEN İLGİNÇ HATAY YORUMU


Fetö kumpası mağdurlarından emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel katıldığı Halk Tv Gündem Özel programında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Irak’ın Kuzeyinde yapılması planlanan referandumu da değerlendiren Önsel, konu hakkında Hatay’ı da içine alarak ilginç tespitler yaptı.


Balyoz davası mağdurlarından emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel Halk Tv’nin ‘Gündem Özel’ adlı programında dış politika hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulundu. Irak’ın Kuzeyinde yapılması planlanan referandumdan, PYD’nin Suriye’deki konumuna kadar birçok konu hakkında konuştu. Hatay’ın konumuna da dikkat çeken Önsel, önlem alınması gerektiğini savundu.

İran ve Türkiye’nin Kuzey Irak’ta olası bir referanduma tepki göstereceğini kaydeden emekli Kurmay Albay Önsel;

“25 Eylül’de Irak’ın Kuzey’inde Barzani bir referanduma gidiyor. Amerika müsaade etmeden Barzani kendi kendisine hareket edemez. Buna iki ülke tepki gösterir. Göstermesi gerekir. Birisi Iran birisi Türkiye. Şu anda görülen o ki İran çok sert tepki verecek. Ben öyle okuyorum. Türkiye’nin sert tepki verilmesi istenmiyor. Türkiye de zaten Barzani’ye karşı yumuşak duruyor. Fakat Türkiye’de her şey iktidar demek de değil. İktidarın seçmenleri de var. İktidar seçmenlerinin büyük bir kısmı da Irak’ın Kuzey’inde bağımsız bir Kürdistan istemeyecektir. Muhalefet de var. Onlar da tepki verecektir. Bu süreçte Türkiye’nin oyalanması gerekir.” diye konuştu.

AFRİN OPERASYONUNU ŞU ANDA ÇOK ERKEN GÖRÜYORUM

Türkiye’nin Afrin’e olası bir operasyon durumuna da değerlendiren Önsel, Afrin’e yapılacak bir operasyonu  çok erken gördüğünü belirterek konu hakkında şu tespitlerde bulundu;

“Ben Afrin operasyonunu şu anda çok erken görüyorum. Afrin bizim için çok önemli. Ne açıdan önemli? Bir, PYD’nin oluşturduğu -Kürt koridoru deyince birileri alınıyor, Meksika koridoru diyelim onlar alınmasın-, Meksika koridorunun dayandığı yer Hatay’dır. Irak’ta referandum yapılacak bölgenin uzantısıdır. “Barzani Devleti’nin uzantısı olacaktır. Şu anda “PYD ile Barzani anlaşamıyormuş bunlar konjonktüreldir. Yarın, “(Emperyalizm) barışacaksınız kardeşim, siz kim oluyorsunuz” derse Barzani’nin de PYD’nin de buna karşı duramayacağını biliyoruz. Kim gerçekten onlar? Emperyalizm size bu kadar yardım ediyorsa kusura bakmayın onun emirlerini yerine getireceksiniz. Dolayısıyla bu devletin denize çıkışı olmazsa olmazıdır. Denize çıkışının önünde de sadece Hatay var. Hatay onların eline geçerse denize çıkabilirler. Başka türlü çıkamıyorlar. Hatay’ı koruyabilmemiz için Afrin önemli. Bugün Afrin’de PYD çok hâkim, çok da büyük tahkimat yaptılar onu da söyleyeyim. Bugün Amanos’taki bu geçişleri bu terör saldırılarını da bu bölge üzerinden yapıyorlar.

AFRİN BİZİM OLMASSA OLMAZIMIZ

“Biz Cerablus – Azez – El Bab üçgeni ile o bölgeye girdik. O yapıyı, o Meksika koridorunu engelledik. Ama düşünün, bir tarafınızda Menbiç var, Fırat’ın Batı’sında. Harekatta genelde bir yanını doğal engele yaslarsınız. Bu dağ olabilir, nehir olabilir. Biz orada duruyoruz ama bir yere yaslanamıyoruz. Kuvvetlerimizin Doğu’sunda PYD’liler var, Batı’sında Afrin var yine PYD’liler var. Güneyde de Suriye merkezi güçleri var, değişiklik muhalif gruplar var, IŞİD var vs… Biz orada arada duruyoruz. Hani Afrin bizde olsa, bizim doğal sınırlarımıza dayanmış olacağız, güçlü olacağız. Daha kalıcı olacağız. Afrin olmazsa biz arada sıkışmış vaziyetteyiz. Oraya bir kama girdi ama kamayı çıkartırlar. Biz orada bir denge politikasıyla girdik. Siz ABD’ye rağmen Rusya’ya rağmen girmediniz ki. Biz güç dengesinden faydalandık. Afrin bizim olmazsa olmazımız. Ama eğer birileri bizi Afrin’e yönlendiriyorsa, hatta girmeyin, giremezsiniz mesajı verip de bizi yönlendiriyorsa ben tehlikeli görüyorum. Afrin operasyonunun bu süreçte yapılmasını Türkiye’nin 25 Eylül’de meydana gelecek referandum sonucuna göre göre göstereceği tepkiyi azaltmak veya yok etmek, uğraştırmak için bir çaba olarak görüyorum. Afrin’i gecikmiş değil aksine erken buluyorum.”

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: