Gün geçmiyor ki Atatürk ve devrimlerine karşı gerici hareket aksiyon almasın. Aylar öncesinden Anıtkabir’e park yapılma planıyla başlayan bu edepsizlik daha sonrasında Anıtkabir etrafını konutlandırma hadsizliğine ulaştı. En son olarak da Atatürk’ün emanet ettiği Atatürk Orman Çiftliği’nin 37 bin metrekaresini baş emperyalistlerden ABD’ye sattılar. Bu büyüklüğü açıklamak için örneklendirme yapalım; ortalama bir futbol sahası 7 bin metrekaredir. TBMM’nin ana binasının yerleşim alanı 19 bin metrekaredir. Anlamış olacağınız üzere nice futbol sahalarından hatta meclisten büyük alan ABD’nin konsolosluğuna veriliyor.

Peki nedir bu çiftliği önemli yapan; Atatürk 1925 yılının Türkiye Cumhuriyeti’nde ana kalkınmayı tarım üzerine kurmuştu. O yıllarda çoğunluğu köylerde bulunan vatandaşlarımız sayesinde verimli topraklar üzerinde bulunan ülkemiz bu şekilde hızlı bir ekonomik kalkınma gösterebilirdi. Bunun için yerli ve yabancı uzmanları köşke davet etti, görüşlerini aldı. Uzmanların iddiaları ise çoğunlukla bu topraklarda en ufak tarım yapılamayacağı yönündeydi. Atatürk bu görüşe karşı en ufak ağacın bile yetişmediği alanı tercih etti ve Orman Çiftliği’nin kuruluşu için çalışmaları başlattı. Bunun sebebi ise o topraklarda ürün yetiştirmek ve bunun haricinde Türk köylüsünü modern tarım teknikleriyle Orman Çiftliği öncülüğünde tanıştırabilmek ve yaygınlaştırabilmekti. Belli üretimleri gerçekleştirip hızla modern tarım teknikleri yayılmaya başlandıktan sonra ise Tarım Kredi Kooperatifleri ve Devlet Üretim Çiftlikleri’ni kurdu. Bu sayede de topraksız köylüye toprak dağıtarak reform başlatmış oldu. 1937 yılına gelindiğindeyse tüm Orman Çiftliği ve diğer çiftliklerini hazineye bağışladı. Günümüze kadar da onlarca ürünün organik olarak yetiştirilmesine öncülük etti.

İşte bu topraklar bu sebeple sadece topraktan ibaret değildir. Bir cumhuriyetin ekonomik olarak batarken dirilişini sağlatan yerdir, tarımın öncüsüdür, köylünün simgesidir.

Siz yukarıdakiler böylesine anlamlı bir alanı, Ata’nın emanetini satmaktan hiç mi utanmıyorsunuz? Hele ki emperyalistlerin başına satmaktan da mı çekinmiyorsunuz?

Gerçi biliyoruz ki sizler milliyetçi görünüp “milliyetçiliği ayaklar altına alanlarsınız”

Unutmayınız ki Anıtkabir’e sahip çıktığımız gibi Kemalist gençlik bu çiftliğe de sahip çıkacaktır. Gün gelir devran döner, yapılan tüm hainlikler yine yerini bulur.

Feridun Öncel

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: