Ayn El Arap Türkiye için ne ifade ediyor?


TSK’nın Ayn El Arap yani bir diğer adıyla Kobani’ye girdiği iddiaları geldikten sonra, vatandaşlar Kobani’nin Türkiye için ne anlama geldiğini merak etmeye başladı. Kemalist Portal olarak, Ayn El Arabı araştırdık…


Ayn El Arap, diğer adıyla Kobani. Kobani, Company yani İngilizce şirket anlamına geliyor. Kobani isminin verilme amacının 1911 yılında Bağdat Demir yolunu yapan Deutsche Bank şirketine gönderme yapmak olduğu düşünülüyor.

Osmanlı tarihte 170 köyünde içinde bulunan bölgeye “Arappınar” adını verdi. Suriye hükumeti ise 1980 yılında uyguladığı Araplaştırma politikası nedeniyle, bölgeye “Ayn El Arap” ismini verdi.

Ayn El Arap, Türkiye’de Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinin güneyinde yer alıyor. 54. 681 bin nüfusa sahip. Nüfusun yaklaşık %90’ını Kürtler oluşturuyor. 2012’de YPG’nin eline geçmeden, Suriye’nin Halep iline bağlı, Ayn El Arap ilçesinin merkeziydi. Kentte Kürtler dışında Türkmen, Arap ve Ermeni nüfusta yer alıyor.

YPG İŞGALİNDE

Ayn El Arap, 19 Temmuz 2012 tarihinde terör örgütü YPG tarafından ele geçirildi. Kentin ismini YPG sözde Kobani olarak değiştirdi. 2012 yılından beri halk koruma birlikleri ve Kürt siyasetçiler, Suriye Kürdistanı’nın bir parçası olarak gördükleri bölge için özerklik istiyor.

Temmuz 2014’de ise cihatçı terör örgüt Daeş tarafından YPG kontrolündeki bazı köyler büyük saldırılara uğradı. 16 Eylül’de Irak ordusundan silahlar ele geçiren Daeş, kentin batı ve güneyinde yüksek şiddetli saldırılar gerçekleştirdi.

Fakat, ABD’den aldığı destekle bilinen YPG, yine ABD’den hava desteği alarak Daeş’i Ayn El Arap’tan tamamen çıkarttı ve Daeş karşısında zafer ilan etti.

TÜRKİYE GİRERSE, YPG BÜYÜK DARBE ALIR

Ayn El Arap, YPG kontrolü içinde YPG’nin en güçlü olduğu bölgelerden biri. Türkiye’nin bu bölgeye olası bir askeri hareket düzenlemesi halinde YPG’ye ağır darbe vurulacağı görüşü hakim. TSK’dan veya hükumet kanadından konu ile ilgili henüz resmi açıklama gelmedi. Haber iddia halinde sıcaklığını koruyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: