CHP, KÜRDİSTAN’A EVET Mİ DİYECEK?


Cumhuriyet Halk Partisinin 41 yıldan beri üyeliğini yaptığı Sosyalist Enternasyonal’in gerçekleştirdiği son toplantıda alınan Kürdistan için bağımsızlık referandumuna onay kararını yinelemesinin ardından konu Türkiye’de yeniden tartışılmaya başlandı. Bağımsız Kürdistan referandumunu onaylayan Sosyalist Enternasyonal’in daha önce de terör örgütü PYD’yi resmi olarak tanıdığı biliniyor. CHP cephesinden konu ile ilgili henüz açıklama gelmedi.


Cumhuriyet Halk Partisi 41 yıldan beri üyesi bulunduğu Sosyal Enternasyonal’in verdiği kararlardan dolayı zor zamanlar yaşıyor. Irak’ın kuzeyinde Barzani yönetimindeki özerk Kürt bölgesinin aldığı bağımsızlık referandumu ile ilgili onay niteliğinde karar çıkartan Sosyalist Enternasyonal’in başkan yardımcılığını CHP’li Umut Oran yapıyor. Umut Oran daha önce terör örgütü PYD’yi resmen tanıyan Sosyalist Enternasyonal’in kararını kınayarak partisini büyük bir yükten kurtarmıştı.

Sözde Kürdistan için yapılması planlanan bağımsızlık referandumuna 3 aydan kısa bir zaman kalması ile birlikte karar tekrar gündeme geldi. 25 Eylül’de yapılması planlanan referanduma Türkiye Cumhuriyeti cephesinin sonuna kadar karşı olduğu biliniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konu hakkında daha önce şunları söylemişti;

“Erbil’de yapılacak olan referandumu doğru bulmuyorum. Bu konuyla ilgili olarak Kuzey Irak Yerel Yönetimine düşüncemizi ilettik. Çünkü yarın Kuzey Irak Yerel Yönetimi pişman olacak. Zira Barzani ve Kuzey Irak’ın buna hazır olmadığı gibi bu Irak’ın bütünlüğüne de aykırı bir adımdır. Bizim bütün derdimiz Irak’ın toprak bütünlüğünü sağlamaktır. Böyle bir adım attığınız zaman ‘Parçalamaya başladım’ demektir. Bunu diğerleri takip edecektir. Bu bakımdan buna sıcak bakmıyoruz.

“TÜRKİYE’DE SIKAR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aynı referandumun Türkiye’de olabilme ihtimali ile ilgili sorulan soruya ise şu şekilde yanıt vermişti;

“Türkiye’de nerede olacak? Türkiye’de böyle bir adımı atmak sıkar. Türkiye’de böyle bir adımı atacak olanlar şu ana kadar atardı. Şu an bedelini çok ağır ödüyorlar. Türkiye’nin böyle bir adımı atacak ne zemini var ne de bu tür yapılanma var. Orada bir eyalet var. Eyalet böyle adımı attı. Türkiye üniter bir yapıya sahiptir. Türkiye’nin bu üniter yapısını kimsenin zedelemeye ne gücü yeter ne imkânı vardır”

Türkiye cephesi yapılması planlanan referandumun gerçekleşmesi halinde bunun “Vahim bir hata” olacağını açıkladı. CHP Genel Merkezinin konu hakkında tavrının ne olacağı merakla bekleniyor. Cumhuriyet Halk Partisinin son yapılan ‘Adalet Yürüyüşü’nde HDP ile birlikte yürümesi ve parti içinde Sezgin Tanrıkulu gibi vekillerin olması CHP tarafından gelecek açıklamayı daha da meraklı hale getiriyor.

SOSYALİST ENTERASYONAL NE DEMEK?

Sosyalist Enternasyonal, sosyal demokrat, demokrat sosyalist, işçi sınıfı partilerinin katıldığı ülkeler arası bir organizasyon olarak tanımlanır. Sosyalist Enternasyonal’e Türkiye’den Cumhuriyet Halk Partisi üye olmakla beraber, HDP 2012’de gözlemcilikten danışma statüsüne çıkarıldı. Başkanlığını eski Yunan başbakan Yorgo Papandreu yaptığı organizasyonunun genel sekreterliğini ise Louıs Ayala yürütüyor. Başkan yardımcıları arasında ise Türkiye’den eski CHP milletvekili Umut Oran var.

ORGANİZASYONUN TARİHİ  

Sosyalist eğilimdeki çeşitli işçi partileri II. Dünya Savaşı’ndan sonra uluslar arası bir federasyon için çalışmalar başlattı. 1946’ta İngiltere’de toplanan uluslar arası bir konferansta haberleşme ve irtibat bürosu kuruldu. Aynı büro ertesi yıl daha da nitelikli bir danışma organına dönüştürülerek “Uluslararası Sosyalist Konferans Komitesi” adını aldı. Oluşturulan bu komite 1951’de Sosyalist Enternasyonal’i yeniden kurmaya karar verdi ve organizasyon 1951’de Sosyalist Enternasyonal adını aldı.

 


 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: