Ülkemizde bir değil, iki değil üç küsür milyon Suriyeli mülteci var ve bu Suriyelilerin sayısı azalmak bir yana dursun, her geçen gün biraz daha artıyor. Sayısı milyonları bulan ve Türkiye’nin hemen her yerine dağılan mülteciler doğal olarak çeşitli sıkıntıları da beraberinde getiriyor.

Aylardır hemen her şehir de halkımızla mülteciler arasında silahlı, sopalı kavgalar yaşanıyor. Ev kiraları tavan ! Yeni evlenen çiftler ev bulamıyor. İşsizler ordusu, ucuz iş gücü olan Suriyeliler yüzünden her geçen gün biraz daha artıyor. Türk askeri cephe de savaşa dursun, Suriyeliler plajlarda Türk kadınlarını taciz ediyor. Samsun, İstanbul ve Ege sahilleri Suriyelilerin taciz haberleriyle dolu. Hemen her gün plajlar da kavga!

Peki ülke olarak bizler tüm sıkıntılarımızı çözmüş gibi bir de ekstradan Suriyelilerin çıkardığı sıkıntılarla uğraşmak zorunda mıyız ? Elbette değiliz!

Suriye ile uzun bir kara sınırına sahip olan Türkiye, elbette güneyindeki iç savaşa kayıtsız kalmayarak mülteci almalıydı ama alınacak rakam 100 bin, 200 bin taş çatlasa 400 bin olmalıydı. Tutup da hükümetin yaptığı gibi 4 milyona yakın Suriyeli mülteci, Avrupa’nın euro vaadine kanarak alınmamalıydı ve alınan mülteciler serbest bırakılmayarak mülteci kamplarında tutulmalıydı.

Bunlar yapılmadı lakin bu saatten sonra yapılacak en akıllaca çözüm Esad’la anlaşarak, Suriyeli mültecilerin tamamını sınır dışı etmektir. Eğer Ramazan Bayramı hasebiyle 60 bin suriyeli ülkemize bayramlaşmaya gelip geri ülkesine dönebiliyorsa, ülkemizdeki mültecilerde pekala dönebilir demektir !

Eğer Suriyeli mülteciler Suriye’ye geri gönderilmezse, bugün yaşanan sıkıntılar artarak devam eder ki bu da bizi ülke olarak yeni sıkıntılarla baş başa bırakır.

Ahmet AYÇİÇEK

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: