Ömrünü bilime adamış, binlerce Sümer tabletini numaralandırıp kopyalayarak bilim dünyasına kazandırmış, Atatürk devrimlerinin yılmaz bekçisi Muazzez İlmiye Çığ’la beraberdik. Kasım ayından itibaren yayın hayatına başlayacak olan Tarihten İb(a)ret dergimizin ilk sayısı için röportaj yaptık.

Muazzez İlmiye Çığ tam 103 yaşında. 103 yaşında ama yaşama sevinci, bitmek bilmez enerjisi ve fikirleriyle çoğu gençten daha genç ! Yaşama sevinci hâla dipdiri. Kuran’ın Türkçe tercümesinin yaygınlaştırılmasından, ilk okul çocuklarına yönelik kurslara kadar onlarca farklı proje ve yeni düşünceleri var. Bunlardan biri de Sümerlerin kökeninin Türklere dayandığı (!) bir çok farklı örnekle söylemini somutluyor ve bunun bilim çevresinde tartışılmasını istiyor. Bu nokta da genç tarihçileri de göreve çağırıyor.

Ülke gündemini sürekli takip ediyor ve gündemle ilgili asırlık tecrübenin de getirdiği birikimle gerçekci çözüm önerileri var.

Muazzez hanım, güç dengesi değiştikçe görüş değistirenlerden değil ! Dün olduğu gibi bugün de Atatürkçü çizgisini sürdürüyor. Ülkenin gelişme ve ilerlemesinin Kemalizme dönüş ile mümkün olduğunu belirtiyor.   Bugüne kadar onlarca farklı isimle röportaj yaptım. Öncesinde röportaj yaptığım değerli insanlar kırılmasınlar ama hiç bir röportajdan bu kadar keyif aldığımı hatırlamıyorum. Cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze bir tarih gezintisine çıktım adeta. Kurtuluş Savaşının zor ve acı günlerinden günümüze kadar tıpkı bir romanın içine girmişcesine olayları yaşadım.

Röportajı bitirip dışarı çıktığımda ise Cumhuriyetin kıymetini ve Atatürk’ün büyüklüğünü bir kez daha idrak ettim. Düşünsenize, yeni savaştan çıkmısınız: para yok, kadro yok, yok da yok. Lakin tüm bu zorluklara rağmen zar zor kurduğunuz okullarda nice bilim insanı yetiştiriyorsunuz. Sümeroloji alanında dünya bilim literatürüne adını altın harflerle yazdıran bir Muazzez İlmiye Çığ yetiştiriyorsunuz. Kitapları bugün üniversitelerde ders olarak okutulan Halil İnalcık gibi bir tarihçi yetiştiriyorsunuz. Şimdi gel de Atatürk’e saygı duyma !

Muazzez İlmiye Çığ kuşkusuz Cumhuriyetin yetiştirdiği büyük değerlerden ve yine kuşkusuz bu büyük insan çalışmalarıyla, duruşuyla, düşünceleriyle Türk Gençliğinin kendine örnek alması gereken nadir insanlardan. Yıllarca süren titiz çalışmalarının meyvesi olan eserleri ise her daim Türk Gençliğinin yolunu aydınlatacak.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: