Manisa bugünlerde kışlalarda yaşanan zehirlenme olaylarıyla gündeme geliyor. Geçtiğimiz gece yüzlerce askerin gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere kaldırılması tekrar gözleri Manisa’ya ve Manisa kışlalarına yemek veren Rota Yemekçilik A.Ş firmasına çevirdi.

 

Manisa’da ilk zehirlenme vakası 23 Mayıs tarihinde Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda gerçekleşti. 1046 asker gıda zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırılmış, bir asker yaşamını yitirmişti.  Bir asker ise hala yoğun bakımda tedavi görüyor.

Bu olaydan 4 gün sonra, 27 Mayıs tarihinde bu kez, Kırkağaç 6’ncı Jandarma Komando Er Eğitim Alayı’nda zehirlenme vakası yaşanmış, 70 asker hastaneye kaldırılmıştı.

17 Haziran Cumartesi gecesi Manisa’da bu kez General Seyfettin Çalbatur Kışlası 1’inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı’nda bazı askerler, akşam yemeğinin ardından rahatsızlandı. Bulantı ve kusma şikayeti görülen askerler, revire başvurdu.

Saatler ilerledikçe durumun ciddiyeti iyice arttı. Askerler hastanelere sevk edilmeye başlandı. Toplam 731 asker zehirlenme vakası yaşarken 372’si hastanelere sevk edildi.

 

YEMEKLERİ VEREN ROTA YEMEKÇİLİK A.Ş KİMLERİN KONTROLÜNDE? HANGİ FİRMALAR İLE İLİŞKİSİ VAR?

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla, Ankara merkezli olduğu belirtilen Rota Yemekçilik A.Ş.’nin Manisa birimi görevlileri gözaltına alınmıştı.

Manisa Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan 21 kişi arasında, firma temsilcisi Veysel Ahmet Gürcüm ile 3 gıda mühendisi, aşçı, aşçı yardımcıları ve diğer çalışanların bulunduğu belirtildi.

Yaşanan olayın ardından Savunma Bakanı Fikri Işık Manisa’ya geldi. Hastanede askerleri ziyaret eden ve olay ile ilgili bilgi alan Işık yaptığı basın toplantısında bilgi verdi.

Bu akşam saat 18.00’da akşam yemeği sırasında Batı Kışlamızda toplu rahatsızlanma şikayetiyle hastanelerimize askerlerimiz sevk edildi. Akşam yemeğinde toplam 5 bin 470 askerimiz yemek yedi. Bu yemekten etkilenen asker sayımız 590. Bu askerlerimizin ilk muayeneleri revir başta olmak üzere yapıldı. hastanelere sevk edilen asker sayımız 372. Şuanda hastanelerimizde olan asker sayımız 72. Allah’a hamd olsun şuanda bu askerlerimizden hayati tehlikesi olan yok. Yoğun bakımda olan askerimiz de yok. Şuana kadar 51 askerimiz de tedbir amaçlı olarak hastanemizde tutuluyor. Özellikle Batı Kışlamızda da 40 askerimiz tedbir amaçla müşahade altında tutuluyor. Hiç yemek yemedim diyerek rahatsızlanarak hastaneye gelen de var. Sadece çorba içtim cacık yedim diyerek hastaneye gelen de var. Menüdeki ‘çorba, tavuk, pilav, cacık, tatlı yedim’ diyerek hastaneye gelen de var. Dolayısıyla bütün bu ifadelere de dikkatlice bakıyoruz ve bu noktada alınması gereken hangi tedbir varsa almanın gayreti içerisindeyiz.” dedi.

 

Bakan 590 askerin yemekten etkilendiğinin açıkladı ama daha sonra bu rakam 731 olarak değiştirildi. Bugün sabah Manisa Valisi Hakan Güvençer halen hastanede tedavi gören 17 asker olduğunu ve gözaltı sayısının 24’e yükseldiğini açıkladı.

 

ROTA YEMEKÇİLİK A.Ş AÇIKLAMASI

Rota Yemekçilik A.Ş dün yazılı bir açıklama yaptı:

Öncelikle bu durumu yaşayan tüm askerlere ve ailelerine geçmiş olsun diliyoruz. Babalar Günü’nde böyle hadisenin yaşanmış olması bizi derinden üzmüştür. Rota Yemekçilik 2005 yılından bu yana sektörde faaliyet gösteriyor. Şirketin yaklaşık 2 bin 500 çalışanı bulunuyor. Birçok kuruma sunulan tüm yemekler, sağlık koşullarına uygun, büyük bir titizlikle hazırlanıyor. Ortada henüz, herhangi bir tarafın sorumluluğunu ortaya koyan bilimsel bir rapor yok. Laboratuvar sonuçları gelmediği halde şirketin bu kadar baskıya ve ithama maruz kalması üzüntü verici. Sayın Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın açıklamasını önemli görüyoruz. Sayın Bakan Işık, yemediği halde etkilenenlerin olduğunu açıkladı. Yine Sayın Bakan açıklamasında ‘Sadece yemekten zehirlenenler vakası olarak değerlendirmiyoruz, tüm ihtimalleri hesaba katan bir çalışmayı yürütüyoruz’ diyor. Ortaya çıkacak laboratuvar sonuçları durumu tüm açıklığı ile ortaya koyacaktır. Ayrıca, geçen mayıs ayında Kredi Yurtlar Kurumu ve Kırkağaç Kışlası’nda da zehirlenme vakaları yaşanmıştır. Ki bu kurumlara şirketimiz yemek vermiyor.

 

Yemek şirketi kendini aklamaya çalışıyor ancak hastaneye kaldırılan askerlerin açıklamaları öyle demiyor. Tur Yıldız Biçer açıklama yaparken yanında bulunan askerler yemekten zehirlendiklerini, yemek şirketinden şikayetçi olduklarını, kantinlerin kapalı tutulduğunu ve bu şirketin yemeklerini yemeye mecbur bırakıldıklarını söylediler. İlk zehirlenme vakasının ardından da bu iddialar gündeme gelmiş ancak şirket hakkında bir işlem yapılmamıştı.

Manisa’da ki olayda denetim mekanizmasının çöktüğü, kontrol teşkilatı adı verilen, subay ve astsubaylardan oluşan birimi yemek şirketinin belirlediği (!) gelen bilgiler arasında. Zehirlenme vakaları yaşanmadan önce de askerlerin sıkça bozuk yemeklerden şikayetçi olduğu belirtiliyor.

Ahmet Gürcüm ismi şirketi araştırırken ilk ulaştığım isim olmuştu. Dün gece gözaltına alınmasıyla aldığım bilgiler bir nebze teyit edilmiş oldu.(1)

İlk zehirlenme olayının yaşanmasının ardından CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer

“Catering şirketinin Rota yemekçilik Tic. A.Ş. olduğuna dair bir bilgiye ulaştım. Hatırlatmak isterim ki, Dicle Üniversitesi yemek hizmetleri ihalesini 2005 yılında Tatal Şirketi almış. Daha sonraki ihaleleri alan, şirket isimleri Avşaroğulları, Çamlıca, Ova, Mendika, Rota yemekçilik olarak değişse de Tatal Şirketinin sahipleri olan Veysi Avşar, Osman Avşar, İhsan Altun, Kemal Doğan (Şirket ortağı) Dicle üniversitesi yemek hizmeti ihalelerini alan şirketlerin sahibi olmayı sürdürmüştür. Yani şirket sahipleri aynı kalmış ama şirket isimleri değişmiştir. En son 7 Şubat 2015’de yapılan ihaleyi, yani “32 trilyona açılan ihaleyi” Rota şirketinin “28 trilyona” 3 yıllığına aldığı iddiaları ulusal ve yerel basında yer almıştı. Özetle, bu şirketin adı, daha önce de ihale de usulsüzlüğe karışmıştır. Ama buna rağmen, yetkililer adı ihalede usulsüzlüğe karışan bu firmayla iş sözleşmesi yapmaya devam etmişlerdir. Yaptıkları her işte yandaşını, yoldaşını kayıran Hükümetin yandaş şirketlerinin cebinde ABD doları, İhalede usulsüzlük “Rota”lar” şeklinde açıklama yapmıştı.

Rota Yemekçilik A.Ş’nin internet sitesine girip referanslarına baktığımızda durum iyice vahim bir hal alıyor. “Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın ve Doğum Hastalıkları Hastanesi, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Elmadağ Devlet Hastanesi, Ulucanlar Göz  Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 75.Yıl Ağız ve Diş Hastanesi, Mamak Ağız ve Diş Hastanesi” bulunuyor.(2)

 

EREN TABLDOT ve AŞSAN YEMEKÇİLİK İLE ROTA YEMEKÇİLİK’İN BAĞLANTILARI NELER? HANGİ DEVLET KURUMLARINA YEMEK VERİYORLAR?

Haber kaynağımdan aldığım ve daha sonra teyit ettirdiğim bilgiye göre Elazığ’da bulunan AŞSAN Yemek Ltd. Şti. ile Rota Yemekçilik A.Ş aynı kişilerin kontrolünde. Bu firmanın internet sitesindeki referanslarında bulunan “Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi” yukarıda belirttiğim gibi Rota Yemekçilik A.Ş’nin referansları kısmında da bulunuyor. Bu firmanın referanslarında gösterilen diğer devlet kurumları “Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Samsun Gazi Devlet Hastanesi, Samsun Eğitim Araştırma ve Onkoloji Hastanesi, Elazığ Emniyet Müdürlüğü, Elazığ Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi” . (3)

Geçtiğimiz hafta Diyarbakır’da 7. Kolordu Komutanlığı’na bağlı Pirinçlik 52’inci Bakım Merkez Komutanlığı’nda görevli 39 asker, iftar yemeğinden sonra gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılmıştı. Buraya yemek verenin AŞSAN Yemek olduğu iddia ediliyor. Bilgiyi henüz teyit ettiremedim.

Göz altına alınan Ahmet Gürcüm isimli şahısı araştırırken sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta yaptığı bir paylaşımda Eren A.Ş isimli bir şirkette fotoğraf paylaştığını gördüm. Araştırmaya devam ettiğimde şirketin tam isminin “Eren Tabldot Tic. A. Ş” olduğunu ve Samsun’da “Sahra Sıhhiye Eğitim ve Merkez Komutanlığı”nın yemek ihtiyacını bu firmanın karşıladığını öğrendim(!)

20.04.2017 tarihli Ticaret Sicil Kayıdı’na göre şirketin sermayesi 5 Milyon TL’den, 7 Milyon TL’ye çıkarılmış. Peki şirketin ortakları kim?  Veysi Avşar ve Ali Osman Avşar(!). Yani Rota Yemekçilik A.Ş ile aynı! Manisa’da askerlerimizi zehirleyen ve ihale sözleşmesi iptal edilen firma başka bir isimle Samsun’da askerlerimize yemek vermeye devam ediyor!

22 Nisan 2015’te yapılan ihaleyi başka bir firmanın alması sonucu ihale iptal edilmiş. Yemekçim Tabldot Turizm San. Ve Tic. Ltd Şti. en düşük fiyat teklifini verdiği ihale firmanın şartları yerine getiremediği gerekçesi ile iptal edilmiş. Daha sonra Yemekçim şirketinin itirazı da kabul görmemiş. İhale yine Eren Tabldot A.Ş’ye verilmiş. (4)

Ayrıca Samsun’da birçok devlet kurumuna Aşşan Yemek ve Eren Tabldot isimleri ile iş yapmaya devam ediyorlar.

Manisa’da askerlerimiz zehirleyenler birçok devlet kurumuna, Emniyet müdürlüklerine hatta kışlalara yemek vermeyi sürdürüyorlar. Şirketin oradaki faaliyetlerinin kontrolünü de uzun süre Ahmet Gürcüm isimli şahıs sürdürmüş.

Bu konu ile ilgili yeni bilgiler geldikçe yazmaya devam edeceğim.

 

Zeki ATICI

20.6.2017

1)            http://www.hurriyet.com.tr/o-yemek-firmasinin-21-personeli-gozaltinda-40494047

2)            http://rotayemekcilikas.com/referanslar.asp

3)            http://www.assayemek.com/kat/4/referanslar.html

4)            http://www.kikuyusmazlikkarari.com/kamu_ihale_kurulu_uyusmazlik_karari_48874/

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: