Manisa’da askerler dördüncü kez toplu zehirlenme vakasıyla karşı karşıya. Arif Seyhun Kışlası’nda binlerce asker akşam yemeğinin ardından hastanelere kaldırıldı. Bazı askerlerin durumunun ağır olduğu, sayının 3 bini bulduğu ve Manisa’da hastanelerin yetersiz kaldığı belirtiliyor.

Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında akşam yemeğinin ardından rahatsızlanan 3000 asker hastaneye kaldırıldı. Besin zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılan askerlere yoğunluktan kayıt tutulamadığı, kan tahlillerine yetişilemediği ifade ediliyor.

Askerlerin hastaneye kaldırlmasının nedenin gıda ya da içme suyundan bulaşan salmonella adlı öldürücü bir bakteri olduğu tahmin ediliyor.

 

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer Twitter hesabı üzerinden saat 00.04’te yaptığı paylaşımla hala askerlerin hastanelere nakledilmeye devam edildiğini söyledi.

Kışlada bulunan askerler ise isyan etti. Yemek şirketinden şikayetçi olan askerler, kışlaya gidince rütbeliler tarafından dayak yiyeceklerini söylediler.

ROTA YEMEK KİMLERİNDİR, KİMLERLE BAĞLANTILIDIR?

Rota Yemekçilik A.Ş Ankara merkezli bir firma. Firmanın internet sitesinin ana sayfasında yazılanı okuyunca tehlikenin boyutlarını daha iyi anlıyoruz.

“Toplu yemek sektöründe başta olmak üzere TÜRKİYENİN BÜYÜK METROPOLLERİNDE DEVLET DAİRELERİ ASKERİ BİRİMLER HASTANELER, OKULLAR ÜNİVERSİTELER, FABRİKALAR , ŞANTİYELER , HAVA YOLU İKRAM HİZMETLERİ ve TÜM BESLENME İHTİYACI olan sektörlere uzman genç ve dinamik kadromuzla, RESMİ ve GAYRİ RESMİ KURUM ve KURULUŞLARIN ihtiyacı olan, sabah kahvaltısı öğle yemekleri, akşam yemekleri toplu yemekler ve mesai yemekleri olmak üzere tüm etkinlikleri, üstün performanslı hizmetlerimizle hep yanınızda olmaya çalıştık.”

Referanslar kısmında ise : “ŞİŞLİ ETFAL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ, ZEKAİ TAHİR BURAK KADIN VE DOĞUM HASTALIKLARI HASTANESİ, ANKARA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ, ELMADAĞ DEVLET HASTANESİ, ULUCANLAR GÖZ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ, 75.YIL AĞIZ VE DİŞ HASTANESİ, MAMAK AĞIZ VE DİŞ HASTANESİ” bulunuyor.

Tur Yıldız Biçer Firma Hakkında Neler Demişti?

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, “1500 askerin zehirlendiği, bir askerin şehit olduğu olayın altından yandaş şirket çıktı” dedi.

HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer Manisa 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda vatani görevini yapan ve Salı günü yedikleri yemeklerden zehirlenen erleri hastanede ziyaret ederek, askerlerin durumları hakkında doktorlarından bilgi aldı. Tur Yıldız Biçer; “Erlerimizin doktorları ile görüştüm. Gıda entoksikasyonuna bağlı salmonella enfeksiyonu görülmüştür. Salı günü öğle yemeğinde kendilerine servis edilen hindi etini yedikten sonra rahatsızlanmaya başlamışlar. Bulantı, kusma, karın ağrısı şikâyetlerinin artmasıyla birlikte birçok asker ambulansla Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi’ne ve Manisa Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış. Fakat aldığım bilgilere göre, hastaneye sevk edilen ilk askerlerin durumlarının “adli vaka” olarak bildirilmemesi yönünde bir talimat gelmiş. Bunun da doğruluğunu teyit ve tespit etmek amacıyla Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye Yazılı Soru Önergesi verdim. Ve ayrıca üzerinde durulması gereken bir başka ayrıntı da şu, erlerimiz Salı günü yüksek ateş, bulantı, kusma ve ishal şikâyetleriyle revire başvuruyor ama kriz masası Perşembe günü yani dün kuruluyor. Bu yönetim boşluğudur, bir nevi güvenlik zafiyetidir. “Kriz” büyümeden “masa” kurulamıyor mu?” ifadelerine yer verdi.

CEPLERİNDE ABD DOLARI İHALEDE USULSÜZLÜK

Biçer; “Catering şirketinin Rota yemekçilik Tic. A.Ş. olduğuna dair bir bilgiye ulaştım. Hatırlatmak isterim ki, Dicle Üniversitesi yemek hizmetleri ihalesini 2005 yılında Tatal Şirketi almış. Daha sonraki ihaleleri alan, şirket isimleri Avşaroğulları, Çamlıca, Ova, Mendika, Rota yemekçilik olarak değişse de Tatal Şirketinin sahipleri olan Veysi Avşar, Osman Avşar, İhsan Altun, Kemal Doğan (Şirket ortağı) Dicle üniversitesi yemek hizmeti ihalelerini alan şirketlerin sahibi olmayı sürdürmüştür. Yani şirket sahipleri aynı kalmış ama şirket isimleri değişmiştir. En son 7 Şubat 2015’de yapılan ihaleyi, yani “32 trilyona açılan ihaleyi” Rota şirketinin “28 trilyona” 3 yıllığına aldığı iddiaları ulusal ve yerel basında yer almıştı. Özetle, bu şirketin adı, daha önce de ihale de usulsüzlüğe karışmıştır. Ama buna rağmen, yetkililer adı ihalede usulsüzlüğe karışan bu firmayla iş sözleşmesi yapmaya devam etmişlerdir. Yaptıkları her işte yandaşını, yoldaşını kayıran Hükümetin yandaş şirketlerinin cebinde ABD doları, İhalede usulsüzlük “Rota”lar” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“OLAYLAR BU RADDEYE GELMEYECEKTİ”

CHP’li Milletvekili Dr. Biçer; Erleri ziyaret sonrası hastane çıkışında yaptığı açıklamada Askerî Hastanelerin kapatılmasına olan tepkisini de ifade etti. CHP’li Milletvekili; “Askerî Hastaneler kapatılmamış olsaydı eminim ki olaylar büyümeyecek bu raddeye gelmeyecekti. Sağlık olayların kısa sürede çözülmesi ve önlenmesi açısında önemi büyük olan askerî hastanelerin kapatılması da yine bu hükümetin yaptığı büyük yanlışlar arasındadır”dedi.

Kemalistportal.com

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: