Zeytin deyip geçmeyin. Doğa’nın bir mucizesi 

Türkiye son günlerde zeytinliklerin kesilip kesilmeyeceğini tartışıyor. Birçok yeşil alanı ve ağaçlık bölgeyi ranta kurban eden AKP iktidarı bu sefer amacına ulaşamadı. Zeytinlerin kesilme tasarısı meclise takıldı. Doğa’nın bir mucizesi olan zeytin neden önemli? Faydaları neler? Sizin için düzenledik.

Zeytin Akdeniz iklimine özgür bir ağaç türü olarak bilinse de en çok üretimini Ege bölgesi yapar. Zeytin ağaçları 10 metreye kadar ulaşan, sık dallı, yavan tepeli, yeşil yapraklı ağaçlar olarak yetişir. Zeytin ağaçları tahmini olarak 2000 yıl kadar yaşar. Dünya üzerinde hiçbir iktidarın 2000 yıl kalmadığını tahmin edersek, zeytin ağaçlarının ne kadar önemli olduğu düşünülebilir. Zeytin ağaçları iyi koşullarda yetiştirildiği takdirde 5 ila 6 yıl arasında meyve verir. Zeytin ağaçlarının en verimli dönemleri 35 ve 150 yaş aralığı olarak bilinir, diğer dönemlerde ağaçların zeytin vermedeki performansının düştüğü kaydediliyor. Zeytin ağaçları ilginç bir şekilde bir yıl çok fazla ürün verirken, ardını izleyen yıl kendisini dinlenmeye bırakıp çok az ürün verir. Önceleri yeşil daha da olgunlaştığında siyah rengini alan zeytinde A, C, E vitaminleri, kalsiyum, protein, kükürt, klor ile değerli mineraller bulunur. Uzmanlara göre bulunan bu besinlerin insan sağlığı açısından faydalı olduğu belirtiliyor.

Yapılan birden fazla çalışmada zeytin’in insan sağlığı açısından önemli olduğu kabul ediliyor. Zeytinin kalp sağlığını koruma, kilo vermeye yardımcı olma, cilt ve saç sağlığını koruma gibi çeşitli faydaları olduğu halk tarafından bilinenler arasında.

DOĞANIN BİZE ARMAĞANI ZEYTİNİN FAYDALARI

Zeytin ağacının yaprağı çok eski zamanlardan beri hastalıkların tedavisinde kullanılır. Sıtmaya karşı büyük etkisi olduğu söylentisi yayılsa da sıtma için günümüzde daha modern yöntemlerin olmasından ve sıtma hastalığının görülme oranının azalmasından kaynaklı zeytin sıtma tedavisinde tercih edilmiyor. Yüksek tansiyonu düşürdüğü söylenen zeytin yaprağının çayını tansiyon hastalarının kullandığı ve yaprağın çeşitli faydaları olduğu belirtiliyor. Zeytininde en az yaprağı kadar faydalı olduğu aktarılıyor. Faydalarından bazılarını sıralamak gerekirse; kolesterolü düşürür veya kontrol altında tutulmasını sağlar. Kansere karşı önleyici özelliği mevcuttur, kansere yakalanan hastalarda kanser hücrelerinin yayılmasını engeller. Bağırsak ve göğüs kanserlerinin önlenmesinde etkili rol oynar. Zeytin’in içindeki vitaminler çocukların kemik gelişimini destekler, Siyah Zeytin’in özellikle demir bakımından oldukça zengin olduğu uzmanlar tarafından aktarılıyor. Demir vücut sağlığı bakımından genel olarak çok önemli olmakla beraber saç sağlığından tırnaklara kadar vücudun her bir yerinde demir en çok gereksinim duyulan madde olarak bilinir. Organların içinde demir gereksinimi fazla ve demir siyah zeytinde bol miktarda bulunur.

BAŞLIK BAŞLIK ZEYTİN’İN FAYDALARI

Zeytin yukarıda saydığımız birçok özelliğin yanında organlarımız içinde büyük önem taşır. Zeytin’in organlarımıza faydaları neler beraber bakalım.

HAFIZA

Zeytindeki polifenoller, beyinde oksidatif stresi azaltması bakımından doğal kimyasallar içerir. Amherst Massachusetts Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmaya göre zeytini günlük porsiyon miktarında tükettiğinizde % 25 oranında hafızayı güçlendirdiği söyleniyor

KALP

Zeytinin kalp sağlığını koruduğu yapılan araştırmalarla da desteklendi Bunun yanı sıra kolesterolü düşürerek damar tıkanıklığına engel olan Zeytin kalp ve damar sağlığı konusunda etkin bir rol oynayarak kalpteki ritm bozukluğunu düzene sokuyor.

GÖZ

Zeytin gözdeki retinaya etki eden bir besindir. İçerisinde A vitamin bulunan bu besin yaşlılık hastalığı olan kataraktı da önlüyor,  yaşlanma ile ortaya çıkan göz hastalıklarına karşı da koruyucu olarak rol oynadığı biliniyor.

SİNDİRİM

Hem E vitamini hem de doymamış yağ oranından dolayı zeytinin sindirim sistemine etkisi büyüktür. Hatta kolon kanseri riskini azaltıyor olması ile ilişkilendirilebilir. Ancak bu riskin azaltılması için düzenli bir şekilde zeytin tüketmek gerekir. Zeytinin bir diğer koruyucu özelliği de ülser ve gastrit üzerinde olumlu bir etkiye sahip olması, bu nedenle kabızlığa karşı da etkin bir koruyucu olarak kullanılır.Böylelikle zeytin safra taşı oluşumu engeller ve ilaçlardan çok daha doğal safra ve pankreas hormonlarının salgılanmasını sağlar.Siyah zeytin günlük porsiyon miktarı kadar tüketildiğinde vücudun günlük olarak ihtiyaç duyduğu lif oranının % 17’sini karşılamaya yeter. Böylelikle sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmamızı sağlar.

KİLO KAYBI

Zeytinde bulunan doymamış yağlar fazla kilolarla baş etme konusunda vücudumuza yardımda bulunur. Fazla sayıda zeytin tüketimine sahip insanlar genel olarak daha az kalori yemek yerler ve nadiren aşırı kiloya sahip olurlar. Kan testlerinde de bize tam doymuşluk hissi veren yani sözde tokluk hormonu daha yüksek düzeyde olduğu gösterilir.

KANSER

Zeytinin antioksidan  ve anti enflamatuar özelliklere sahip olması onun kanser koruyucusu bir besin haline getirir. Bu nedenden dolayı zeytin bizleri kronik oksidatif stres ve kronik inflamasyon gibi insan sağlığı için tehlikeli durumlardan korur. Özellikle E vitamini açısından zengin oluşu hücrelerin korunması açısından oldukça önemlilik arz eder. Buna ek olarak zeytinin DNA’lar için faydalı olan nadir besinler arasında olduğunu söylemekte gerekiyor.

CİLT SAĞLIĞI

Zeytinyağı asitleri ve hidrat içermesinin yanı sıra antioksidanlar açısından da oldukça zengin bir madde. Buna ek olarak cilde en iyi gelen vitamin açısından da E vitamini deposu. Bu neden ile insanları cilt kanserinden korur ve kişilerin yumuşa, sağlıklı ciltlere sahip olmasına neden olduğu söylenir. Ayrıca bunların yanında yaşlanma kaynaklı cilt kırışıklıkları ve hastalıklarına karşıda koruyucu bir görevi var.

DOLAŞIM SİSTEMİ

Serbest radikallerin insanların kolesterolünü olumsuz yönde etkiledikleri bilinir ve kan damarlarına zarar vererek kalp krizine de sebep olabilir. Zeytin bol miktarda ant1ioksidana ev sahipliği yapar ve bunun sonucunda kalp hastalıklarına karşı kalkan görevi görür. Bu konuda yapılan araştırmaların vermiş olduğu sonuç, zeytinin kan basıncı üzerinde olumlu etkiler ortaya koyduğu yönünde. Buna ek olarak kan hücreleri üzerinden de iyi bir etkiye sahip olduğu biliniyor.

ALERJİ

Yapılan çalışmalarla da zeytinin alerjilere karşı önleyici bir etkisi olduğu destekleniyor. Özellikle solunum yolu alerjilerinde de fayda sağlayan Zeytin aslına bakarsak eğer genel alerjik durumların tümünde etkin bir role sahip.

Barış Yahya Çinçin

Özel Haber/Kemalist Portal

(https://evdesifa.com/zeytinin-faydalari-nelerdir/ yazının bazı bölümlerinde yararlanılmıştır. Kemalist Portal)

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: