Kuş demişken, Kerkenez gibi misin Arda?

Kerkenez kuşu çok bilinmez. Dünyanın en yırtıcı kuşlarındandır. Saldırgandır, savunmasız yakalanmayın derim. Dün eski milli futbolcu Arda Turan, Bilal Meşe’ye savurduğu küfürler, babası yaşındaki Meşe’yi dövmeye kalkmasından sonra basın açıklaması yaptı. Gazeteciler salonu terk etti. Kerkenez mevzusunu nedir diye gelirsek, “Pişman değilim, kuş gibiyim” diye açıklama yapmış, olsan olsan kerkenez olursun kusura bakma.

***

İddiaları aynen yazıyorum;

Her şey Milli takımın gruplara kalmasından sonra başladı. Son iki maçta daha az oynayan Gökhan Gönül ve Burak Yılmaz kaptan Arda Turan’ın yanına gitti. Aldığı primlerin düşük olması nedeniyle üzüntülerini kaptan Arda Turan’a iletti. Kaptan Arda Turan’da gruptan çıkmak büyük başarıymış gibi veya madende çalışmışlarda kömür çıkarmışlar edasıyla olacak herhalde TFF yöneticilerine gitti. Arkadaşlarının durumunu anlattı. Konuyu öğrenen Terimle araları açıldı. Aynı sorunlar Avrupa Şampiyonasına da yansıdı. Zaten elde avuçta bir şey yakalayamamış Türkiye milyon dolarlık futbolcuları ve teknik direktörü ile Türkiye’ye döndü, masrafları bize kaldı. Bir iki gün konuşuldu sonra unutuldu, paralar hesaplara yatmaya devam…

***

İşte iddialar bu yönde, şimdi düne ve kerkenez olayına gelelim;

Milli takım uçağı, Bilal Meşe uçakta kemeri bağlanmış oturuyor. Arda Turan yanına gidiyor, küfürler savuruyor, karısına, kızına. Saldırmaya çalışıyor, araya gazeteciler giriyor falan, bazı kendini bilmez futbolcular Bilal Meşe’yi savunmak yerine onlarda adamın üzerine yürüyor. Bu hikâyeyi dünden beri duyduk.

Asıl patlak basın toplantısından sonra başlıyor, olayla ilgili bir özür beklenen Arda Turan çıkıp pişman değilim, herkes yaptığının bedelini öder, beni futbolculuğumla değil, adamlığımla hatırlayın gibi sözler sarf ediyor.  Karşısında üç beş takım arkadaşı, iki üç gazeteciden başka kimse yok. Evet kuş gibiydin Kerkenez kuşu gibi.

***

Asıl mesele şuradadır, Türkiye’nin en büyük kalecisi Rüştü Reçber gitti Barcelona’da oynadı, böyle hareketler görmedik. Nihat Kahveci senelerce Avrupa’da oynadı, Tuncay Şanlı, Halil, Hamit daha onlarca isim sayarım size, hangisi gelip milli takım kampında gazeteci dövdü, hangisi sosyal medyadan veya başka mecradan taraftarlara tehdit yağdırdı. Hangisini günlerce magazin sayfalarından, esprilere konu olacak tarzda izledik. Arda Turan futbolcu falan değildir arkadaşım, Arda Turan bildiğin gösteri adamıdır, şımarık bir zengindir. Türk milletinin Arda Turan’dan daha büyük sorunları olduğuna eminim, çünkü Arda Turan bu vatan için toprağa düşmüş 20 yaşlı çocuklarımızın hiçbirinden daha değerli değildir. Hatta değerli bile değildir. O yüzden artık millet olarak böyle insanlara yüz vermeyi bırakalım, adlarını dahi anmayalım.

***

Benim daha iyi fikirlerim var;

İşçi maaşlarını konuşalım, eğitim seviyemizin düşüklüğünü konuşalım, terörü konuşalım, toplumsal refahı, sanatı, bilimi, gelişmişliği, çevre düzenlerini, ekonomiyi, öldürülen kadınlarımızı, kesilen zeytinliklerimizi, şehit düşen Mehmetçiklerimizi, pusu kurulan komutanlarımızı, sorumsuz siyasetçilerimizi, yanlış iktidarımızı, patavatsız muhalefeti konuşalım.

Ama artık ne Arda Turan’ı magazinlerde görelim, ne de ismini duyalım. Benim şahsen midem bulanmaya başladı. Eminim sizin de öyle.

Paranın kulu olmayalım arkadaş, para bizim kulumuz olsun, Allah’ın kullarına bir faydamız olsun.

Kalın sağlıcakla…

Barış Yahya Çinçin

07.06.2017

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: