FETÖ kumpası mağduru, CHP PM üyesi eski Teğmen Mehmet Ali Çelebi, Şırnak’ın Uludere İlçesinde 13 askerin şehit olmasına neden olan helikopter kazasıyla ilgili çarpıcı bilgiler paylaştı…

Önceki gün Şırnak Şenoba’da Fransız-Alman ortak tasarımı AS532 Cougar helikopterin yüksek gerilim hattına takılarak düşmesiyle çoğu yüksek rütbeli 13 askerimiz şehit olmuştu.

Kamuoyunda çok tartışılan, tüm komutanların neden tek bir helikoptere bindiği şeklindeki sorulara yanıt veren Mehmet Ali Çelebi, düşen helikopterde şehit olan Pilot Yüzbaşı Serhat Sığınak’ın arkadaşı olduğunu da belirterek, “Kamuoyunda Şırnak Şenoba’da düşen helikopterimizle ilgili yanlış bilgiler dolaşıyor. Bazı konuların doğru bilinmesi gerekiyor.” dedi.

İşte Mehmet Ali Çelebi’nin o açıklamaları:

“1- Yüreğimiz yanıyor. Plt. Yzb. Serhat Sığınak hem devre hem uçuş arkadaşımdı. Pilotaj eğitimde birlikteydik, yakından tanırdım.

2- Kamuoyunda Şırnak Şenoba’da düşen helikopterimizle ilgili yanlış bilgiler dolaşıyor. Bazı konuların doğru bilinmesi gerekiyor.

3- Cougar genel maksat helikopteridir, 25 kişi taşır, Vip ve arama kurtarma amaçlıdır. Çift motorludur, heyet taşınması olağandır.

4-Neden tüm komutanlar, heyet, aynı helikopterdeydi sorusu geliyor. Bu eleştirilecek bir konudur, temel nedeni tasarruf etme güdüsüdür.

5- TSK’da anlayış tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruma bilinciyle tasarruf güdüsüdür. Toplu taşıma konusu mutlaka yeniden düzenlenmelidir.

6- Mühimmat taşınması komutanlık iznine bağlı olarak olağandır. Karakollara emniyet tedbirleri alınarak helikopterle mühimmat taşınabilir.

7- Helikopterin Alçak Uçuş Seyir Güvenliği için lazer engel tespit sistemi yoktu (Engel Tespit Sistemi). Olsaydı düşme ihtimali azalırdı.

8- Şu anda tele takılmalara karşı helikopterlerimizde altta ve üstte tel kesme aparatları bulunmaktadır. Yüzde yüz güvenlik sağlamaz.

9- Alçak uçuş füze tehdidine karşı zorunludur. Araziye yamanarak ve hızlı uçulur, böylece 10-12 saniyelik füze kitlenmesi engellenmiş olur.

10- Düşme saati 20.55 olarak verildiğinden gece görüşle devam edilmiş olmalı. Görüş açısı 40 dereceye kadar düşer, görüş çok zorlaşır.

11- Kumpas davalarla TSK yıpratılmış, son gelişmelerle pilot sayısı-tecrübesinde zaafiyet oluşmuştur. Uyarılarımıza rağmen mesele çözülmedi.

12- Ergenekon-Balyoz öncesi 1. pilotlar genelde Binbaşı seviyesindeydi.Geçmişe oranla daha genç silah arkadaşlarımıza 1. pilotluk veriliyor.

13- Helikopter pilotlarımız personel eksiğinden ötürü canla başla aşırı yoğun ve aralıksız çalışmaktadır. Üzerlerine büyük yük binmiştir.

14- Şehit olan silah arkadaşlarımıza baktığımızda kumpasa uğramayan neredeyse yok. Bu da TSK’nın moral durumunu gösteriyor.”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: