CHP Parti Meclisi toplantısı açılışında konuşan genel başkan Kılıçdaroğlu yeni anayasa ve referandum hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı.

Bu anayasa ile ülkenin yönetemeyeceğini savunan Kılıçdaroğlu şu açıklamalarda bulundu.

“Hangi inanca sahip olursa olsun insanlar hep adaleti aramıştır. YSK’nın da adaletli davranması hepimizin arzusudur. YSK genelge yayımladı, eğitimler verdi. Hangi mühürlerin kullanılacağını söyledi. Yönetim görevini yaptı.

Kanun çok açık. “Mühürsüzse pusula da, zarfta geçersizdir.” diyor. Hakime takdir yetkisi verilmemiş. Son derece açık. Kendi yayınladıkları genelgeye, kendi verdikleri eğitime aykırı olarak geçersiz oyları geçerli sayıyorlar.

Kalemini ve vicdanını satmayan, yasalara uygun hareket eden kişilere hakim denir. Hakim güç karşısında boyun eğmez. Onurlu duruşundan asla ödün vermez. Hakim egemenlerin gölgesinde çay toplamaya gitmez. Hakimliğin onuruna gölge düşürdüler.

YSK’nın bu kararı demokrasi tarihimizin kara lekesidir. Yasanın bu kadar açık bir hükmünü çiğniyorsun. Bu halkoylamasının şaibeli olmasının tek sebebi sensin.

Gidip bir partinin cübbesini giyebilirsin. Ben siyasetçi değilim cevap veremem diyor. Sen artık bir siyasetçinin! Çalınan oylar değil Yüksek Seçim Kurulu’dur.

Adaletli bir seçim olmasını “Hayır” veren de “Evet” veren de ister. Seçimlerin adaletli bir şekilde yapılmasını sağlaması gereken kurum tam tersine seçime gölge düşürmüştür.

Mühürsüz bir seçimdir bu!

Bu anayasa değişikliği bir toplumsal uzlaşı metni değil toplumsal ayrışı metni olarak duruyor. Referandum akşamı da söyledim : Bu Anayasa ile Türkiye Cumhuriyeti yönetilemez!

Referandum boyunca “Hayır” diyeceklere terörist dedin, türlü hakareti ettin. Tüm bu baskıya, korkuya  rağmen vatandaş sandığa gidip % 50’nin üstünde “Hayır” oyu verdi. YSK’ya operasyon yaptınız. YSK’nın bu kararı asla kabul edilemez. O nedenle mühürsüz seçim, halk oylaması diyoruz. Meşru bulmuyoruz.

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: