Fransa halkı Cumhurbaşkanını seçmek için dün sandık başına gitti. Toplamda 11 adayın yarıştığı seçimlerde sadece 5 aday kayda değer oy topladı. Seçimlerde ilk iki sırayı ise “En Marche”(yürüyüş) hareketinin lideri Macron ve Aşırı sağcı aday Marine Le Pen aldı. Fransa’nın Cumhurbaşkanı ikinci tur seçimlerinde belli olacak.

Fransız vatandaşlar dün Cumhurbaşkanlarını belirlemek için sandığa gitti. Oldukça gergin havada geçen seçimlerde, yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Seçimlerden çok şaşırtıcı bir sonuç çıkmazken adaylar Cumhurbaşkanlığı seçimleri için kozlarını ikinci turda paylaşacak. İkinci tur seçimlerinin ise 7 Mayıs’ta yapılması planlanıyor. Katılım oranının yüzde 80’inin üzerinde olduğu seçimlerde ilk sırayı 23,90 oy ile “En Marche”(yürüyüş) hareketinin lideri Sosyalist Partisinden Macron aldı. Macron’un ardından ise ikinci sırada aşırı sağcı parti Ulusal Cephe’nin adayı Marine Le Pen 21,70 oy ile geldi. İkinci tur seçimlerinin bu ikili arasında geçmesi beklenirken, gençlere vaatleri ile ön plana çıkan aşırı solcu Jean- Luc Melechon’un ise 19, 2’de kalarak istediği desteği alamadığı  gözlendi.

Fransa’da Cumhurbaşkanlığının en güçlü iki ismi, Macron ve Le Pen kim?, Meslekleri ne?, Siyasi geçmişleri nasıl? Haberimizin detaylarında.

Emmanuel Macron Fransa eski Ekonomi Bakanı

Emmanuel Macron 21 Aralık 1977’de Fransa’nın  Kuzeyinde Amines  şehrinde dünyaya geldi. Paris Ouest Nanterre La Défense Üniversitesi’nde felsefe bölümünü bitirdi. Filozof Paul Ricceur ‘un  La Mémoire, l’histoire, l’oubli (Bellek, tarih, unutkanlık) adlı kitabının 1999-2001 arasında hazırlanma sürecinde asistanlık görevini yürüttü. Paris Siyasal Bilgiler Enstitüsü’nden 2001’de mezuniyet diploması aldı. 2002- 2004 yılları arasında Ulusal İdare Okul’unda (ENA) eğitim gördü. 2004’te bu okulu bitirdikten sonra, Maliye müfettişi olarak iş hayatına başladı. 2008 yılında  Rothschild & Cie grubunda ticari bankacı olarak çalıştı.

 

Siyasi Hayatı

Yurttaşlar hareketinde militanlığa başladı. 24 yaşında Sosyalist Parti üyesi oldu. 2006- 2009 yıllarında bu partide etkin görevlerde bulunmuştur. 2006 yılında Jean Jaures Vakfı’nda görev alması ile birlikte siyasi hayatında hızla yükselişe geçti. Vakıfa katıldığı yıllar Jean- Pierre Jouyet aracılığıyla François Hollande ile tanıştırıldı. Macron’un 2010 yılından itibaren Hollande ile  yakınlığı başladı. 2007 Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin  ikinci turunda dahil olduğu Gracques grubu (eski patronlar ve memurların oluşturduğu düşünce grubu) Segolene Royal ile François Bayrou ‘nun ittifak yapması çağrısı yaparak 2011’de Sosyalist Parti’nin Cumhurbaşkanlığı önseçiminde François Hollande  tarafında  bulundu.

15 Mayıs 2012’de François Hollande’ın cumhurbaşkanı olmasıyla beraber cumhurbaşkanlığı genel sekreter yardımcısı olmuş ve 30 Ağustos 2014’ten geçerli olmak üzere Temmuz 2014’te bu görevden ayrıldı. Manuel  Valls Hükümeti’nde Ekonomi, Sanayi ve Dijital Ekonomi Bakanı olarak görev aldı. Bazı gözlemciler tarafından Sosyal liberal veya sosyal demokrat olarak değerlendirilmekte ve Sosyalist Parti’nin sağ kanadına mensup olarak nitelendirilir.

30 Ağustos 2016’da hükümetten istifa etti. İstifası sonrası “En Marche” (Yürüyoruz) hareketini oluşturarak 2017 Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koydu. Yapılan anketlerde Macron’un birinci turu kazanarak aşırı sağcı lider Marine Le Pen ile birlikte ikinci tura kalacağı ve ikinci turda Fransa’nın 25. cumhurbaşkanı seçileceği öngörülmektedir.

Başlıca vaatleri

  • Meslek eğitimi, kömürden yenilenebilir enerjiye geçiş, altyapı ve modernizasyon gibi kamu yatırımları için 50 milyar euro harcanması.
  • Şirketlere vergi indirimi ve 35 saatlik haftalık çalışma süresinin artırılması için şirketlerle müzakereler yapılması.
  • İşsizlik oranının yüzde 9,7’den yüzde 7’ye indirilmesi. (Kaynak BBC)

 

 

 

Babasının kızı  “Mariane Le Pen”

Eski Ulusal Cephe lideri Jean- Marie Le Pen’in kızı. 5 Ağustos 1968’de doğdu.(48 yaşında). Ulusal Cephe liderliğini babasından 2011 yılında yapılan kongre ile rakibi Bruno Gollnisch karşısında oyların yüzde 67, 65’ini toplayarak  devir aldı. Le Pen’in mesleği avukatlıktır. 1986 yılında Ulusal Cephe saflarına katıldı, ilk siyasi görevini bölge meclisi üyesi seçilerek kazandı. 2004 yılından bu yana Avrupa Parlamentosu milletvekilliği yapan  Le Pen, 2012 Fransa Cumhurbaşkanlığı seçiminde şansını denedi ve yüzde 17, 90’lık oy oranıyla François Hollande ile Nikolas Sarkozy ardından üçüncü sırada kendine yer buldu.

Le Pen şansını bir kez daha denemek için 2017  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday oldu. Bu sefer iyi bir performans gösteren Mariene Le Pen,  ilk turda birinci sırada gelen Emmanuel Macron’un ardından oylarını 2012’ye kıyasla 4 puan arttırarak, ikinci sıraya yükseldi.

Le Pen kendisinden daha aşırı milliyetçi olan babasına oranla demokratik ve cumhuriyetçi bir siyaset izledi. Partinin görüşünün yanı sıra  kadrolarında da değişiklik yaparak ırkçılık, antisemitimiz(Yahudi düşmanlığı), Petain( Nazilerle iş birliği yapan Vichy Hükümeti başkanı) yanlılığı yapmakla suçlanan üyeleri partiden uzaklaştırdı, bu yolla partinin halk tarafında imajını düzeltmeye çabaladı. Ulusal Cephe’yi “Şeytan Statüsünden” çıkarmaya çalışan Le Pen, babasını tartışma çıkaran açıklamalar yaptığını gerekçe göstererek partiden ihraç etti.

Ulusal Cephe’nin görüşlerini bazı konularda yumuşatan Le Pen, önceden Ulusal Cephe’nin eş cinsellerin yasal statüye sahip olmalarına karşı çıkan politikasında değişikliğe giderek  medeni birliktelikleri onaylar bir yol izledi. Ardından kürtaj konusunda da bir takım politik değişikliklere giden Ulusal Cephe lideri, kürtajın yasal olduğu hamilelik dönemlerinde her hangi bir şarta bağlanmamasını kabul etti.

Ayrı zamanda Avrupa’da kesin olarak reddedilen ve büyük tartışma konusu olan  idam cezasına Ulusal Cephe desteğini de geri çekerek dikkatleri pozitif  biçimde topladı.

Le Pen “TİME 100”  listesinde 2011 ve 2015 yılları arasında dünyanın en etkili 100 insanı arasında gösterildi. Politico tarafından ise Avrupa parlamentosunun en etkili milletvekilleri sıralamasında Avrupa Parlamentosu başkanı Martin Schulz’un ardından ikinci sırada geldiği  belirtildi.

Başlıca Vaatleri 

  • AB ile yeni müzakereler ve bunların referandumda oylanması.
  • Yasa dışı göçmenlerin sınır dışı edilmesi ve yasal göçün yılda 10 bin ile sınırlandırılması.
  • 15 bin yeni polisin işe alımı ve 40 bin kişilik yeni cezaevleri inşaası.
  • Radikal İslamcıların gittiği camilerin kapatılması ve sosyal konutlarda Fransız vatandaşlarına öncelik. tanınması.
  • Haftalık çalışma saatinin 35’te kalması, emeklilik yaşının 60 olması. (Kaynak BBC)

 

Barış Yahya Çinçin

Kemalist Portal Özel Haber

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: