Türkiye Cumhuriyeti Pazar günü önemli bir referandumu oylamak için sandığa başına gidecek, Av. Kerem Donat sandığa giderken nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlattı.

Türkiye Cumhuriyeti Pazar günü tarihi günlerinden birini daha yaşayacak, bir tarafta seçmenleri Anayasa değişikliğine evet tercihi beklerken, diğer bir tercih ise hayır olacak. Seçmenlerin aklı şimdiden karışmaya başladı, oyunuz hangi koşullarda iptal olur? Kimliğinizi unutursak başka nasıl oy kullanabilirsiniz?  Seçmen kâğıdımızı yanımıza almak zorunda mıyız? gibi merak ettiği soruların cevabını Av. Kerem Donat verdi.

Seçmenlerin yanlarında telefon, fotoğraf makinesi veya herhangi bir kayıt cihazı varsa oy vermeden önce sandık görevlilerine bu cihazları bırakmalıdır diyen  Donat ” Doğuda seçim 07.00 da batıda ise 08.00 da başlayacaktır. Doğuda 16.00 da Batıda ise 17.00 da sona erer. Zarflar üzerinde sandık kurulu ve seçim kurulunun olmak üzere 2 mühür, oy pusulasında ise sandık kurulunun mührü olur.

Oylamada beyaz renk üzerinde “Evet”, kahverengi renk üzerinde “Hayır” ibareleri bulunur. Ortada bulunan çizgiye mührü değdirmemek veya taşırmamak koşuluyla “Kahverengi” veya “Beyaz” bölüme “tercih” mührü vurulur. Hangi renge vurulduysa o rengin içinde kalmak şartıyla Sayısı ve neresine vurulduğunun önemi yoktur. Oy geçerlidir.

Nüfus cüzdanı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, ehliyet, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliği tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikli belgelerden biri ile oy kullanılabilir. Fotoğraflı ve TC kimlik numaralı olarak belirtilen kimlik tiplerinden biri ile kimlik tespiti yapılamayanlar oy kullanamazlar. Ancak TC kimlik numarası olmayan fotoğraflı resmi kimlik belgesinin yanında TC kimlik numarasının yer aldığı onaylı Nüfus Kayıt Örneğinin veya seçmen bilgi kâğıdının ibrazı halinde oy kullanabilir.” Şeklinde konuştu.

Mürekkep bulaşmasını engellemek için, oy pusulasının ters katlanması gerektiğini de söyleyen Donat “Yani anlayacağınız değerli yurttaşlarımız kimliğinizi yanınızdan ayırmayın ve ne olur ne olmaz seçmen bilgi kâğıdını da alın. Mürekkep bulaşmalarına mahal vermemek için oy pusulasını ters katlayın ve özellikle kedilere dikkat edin. Oy kullandığınız sandığa saat 17.00 da gidip sayımı takip edin ve ıslak imzalı tutanağınızı almayı unutmayın. Daha sonra bu tutanağın sağlamasını Yüksek Seçim Kurulunun sitesinden yapın. Bir eksik, hata varsa bunu ilçe seçim kuruluna bildirin.

Son olarak son zamanlarda sosyal medyada geçerli oy/geçersiz oy konusu ile ilgili bazı yanlış veriler geçmektedir. Diğer tarafa taşmadığınız sürece tercih ettiğiniz tarafa 10 kerede mühür bassanız oyunuz geçerlidir”  diyerek seçimin hayırlı olmasını da sözlerine ekledi.

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: