Tubitak’ın 21-27 Ağustos 2017 tarihleri arasında düzenleyeceği “Alternatif  Enerjili Araçlar Yarışı’na Mersin Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Myrtus ve Regma adında iki proje ile katılacak.

Mersin Üniversitesi Tarsus Teknoloji Fakültesi yüzde yüz yerli araba üretmek için harekete geçti. Fakülte tasarladıkları arabaları Tübitak’ın 21-27 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştireceği “Alternatif  Enerjili Araçlar Yarışı’nda görücüye çıkaracak.  Hem elektromobil (batarya elektrik enerjili araç) hem de hidromobil (hidrojen enerjili araç) kategorilerinde yarışacak olan öğrenciler hız kesmeden hazırlıklara başladı. Hazırlıklar kapsamında işe ilk olarak Tarsus Teknoloji Ekibi’ni kurarak başlayan genç üreticiler araçlarda yapılan sistemler, kabuktan ön takımlarına, tekerlerden fren sistemlerine kadar her şeyi kendileri tasarlayacak. Yarışmaya kadar eksiklerini gidermek isteyen ekip,  Ağustos ayında projesini sunacak. Projeyi hayata geçirmeyi de hedefleyen öğrenciler, deneme sürüşünü Hatay’ı gezerek yapacak.

Tubitak’ın yarışmasında dereceye giren projelere tasarım, özel kurul, tanıtım, yaygınlaştırma yanında yerli ürün teşviki ödülleri de veriliyor.

Tarsus Teknoloji Fakültesi Ekibi takım kaptanı Furkan Yertüm proje ile ilgili olarak şunları söyledi:

’Geçen sene yaptığımız araç 12.000 TL ile TÜBİTAK’ın en düşük bütçeli aracıydı. Ayrıca en büyük ve 450 kg ile en ağır aracıydı. Bu sene aynı tasarıma sahip fakat farklı yakıtlarla çalışan iki araç yapacağız”

 

Haber : Barış Yahya Çinçin

 

 

 

One Response to Mersin Üniversitesi Yerli Araba Üretecek
  1. Bu gençlerimize canımız feda…. İyi çalışmalar dilerim…. Yarışmada da başarılar


[top]

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: