Atatürk 29 Ekim 1933’te söylediği 10. Yıl Nutku’nda “Yurttaşlarım az zamanda çok ve büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türkiye Cumhuriyetidir’  cümlesinin anlamını anlayabiliyor muyuz?

Cumhuriyetten önceki padişahlık düzeninde halkın kendi liderini seçme hakkı yoktu ve padişah soyundan gelen o halkın lideri olurdu. Yani sadece kadınların değil erkeklerinde seçme ve seçilme hakkı yoktu.

Kadın erkek eşitliği yoktu. Kadınlarımızın çalışma, boşanma, miras, okuma, eş seçme hakları da yoktu.
Kısacası kadın insan değil, erkekler için yaratılmış varlıklardı.

Dünyadan tamamen kopmuş olarak farklı diller, farklı ölçüm aletleri ve farklı tarihler kullanıyorduk
Günümüzde Yabancı dil bilme oranlarında 60 ülke içinde 47. olan ve ana dili türkçe olup ingilizce yeterliliği olan insanımız nüfusa oranı %1.5 iken , Cumhuriyet öncesi %0.1 idi.
Osmanlı dilinin Latince, Farsça ve Arapçanın karması bir dil olması, yazımında kullanılan arap alfabesini oluşturanların da İslam’a en büyük zararları veren Emevi devleti olmasının yanı sıra günümüzde dünyanın yalnızca %6 sının kullandığı arap alfabesinin farklı bir versiyonu olması dünyadan kendimizi nasıl soyutladığımızı gösteriyor.

Cumhuriyetle birlikte daha önce sultanlarımızın aklına nasıl gelmediğini şaşırdığım soyadı kanunu ile ülkedeki bi çok karmaşa sorunu da çözülmüştür.

Tekke zaviye ve medreseler kapatılıp İslam vakıfları devlet idaresine bağlanarak, dinde hizipleşme sorununun önüne geçilip  Allah’a kulluk eden insanların diğer kullarına kulluk etmesi önlenmiştir.

Devletin görevi olan halkı koruma ve güvende tutma sorumluluğu ile ülkenin her yanını sarmış aşiret törelerinin üstüne binilmiş, Halk tehdit ve cebirden kurtulmuştur..
1923 Yılında Türkiye’nin kişi başına düşen milli geliri 712 dolar iken yalnızca 17 yılda 1940 a geldiğimizde bu oran 2.2 kat artarak 1625 dolara çıktı.

 

Şimdi yazının başındaki cümleyi tekrar okuyabilirsiniz.

Levent Ahmet Gündüz

26.03.2017

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: