Aydınlık gazetesi, 15 Temmuz darbe girişiminin kritik isimlerinden Adil Öksüz’ün AK Parti Samsun milletvekili Fuat Köktaş’ın yardımı sayesinde yurt dışına kaçtığını iddia etti. Gazete, buna dair Mobese görüntülerinin olduğunu da savundu.

Mevsim Gök imzalı haberde, Adil Öksüz’ün Samsun Belediye Başkanı Erdoğan Tok’un evinde saklandığı da iddia edildi.

‘BANA GELDİĞİNDE ADİL ÖKSÜZ OLDUĞUNU BİLMİYORDUM’

Haberde, “Belediye başkanı iddiaları kabul etmedi. Savcı, Belediye Başkanı’nın önüne, Adil Öksüz’ün AK Parti Milletvekili Fuat Köktaş’ın aracıyla Tok’un evine geldiğini gösteren Mobese kayıtlarını koydu. Bunun üzerine Tok, ifadesinde ‘Bana gönderildiğinde bu kişinin Adil Öksüz olduğunu bilmiyordum’ dedi. Bu gelişmeden sonra olayın üzeri kapatıldı” ifadesi kullanıldı.

“Aydınlık’ın ulaştığı kaynaklar, Adil Öksüz’ün Samsun’un Yeşilyurt Limanı’ndan yurtdışına kaçtığını söyledi. Daha ilginç olanı Adil Öksüz’ün Samsun’a nasıl geldiği. Kaynaklar, Öksüz’ün Samsun’a AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş’a ait bir araç ile geldiği yine aynı araçla Samsun İlk Adım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’un evine gittiğini iddia etti. Aydınlık’a bilgi veren istihbarat ve emniyet kaynaklar, bu evde belli bir süre kalan FETÖ’cü Öksüz’ün Samsun’daki Yeşilyurt Limanı üzerinden kaçtığını bildirdi. Samsun’dan Batum’a geçen Öksüz, oradan da Kırgızistan’a geçti. Halen Kırgızistan’da saklandığı ifade edilen Öksüz’ün Kanada’ya geçmeye çalıştığı da gelen bilgiler arasında.”

‘MOBESE GÖRÜNTÜLERİ VAR’

“Bu gelişmelerin ardından Samsun’da bir Cumhuriyet Savcısı Adil Öksüz’ün evinde kaldığı iddia edilen Erdoğan Tok’u ifadeye çağırdı. Kaynaklar olayı şöyle anlattı: Belediye başkanı iddiaları kabul etmedi. Savcı, Belediye Başkanı’nın önüne, Adil Öksüz’ün AK Parti Milletvekili Fuat Köktaş’ın aracı ile Tok’un evine geldiğini gösteren mobese kayıtlarını koydu. Bunun üzerine Tok, ifadesinde ‘Bana gönderildiğinde bu kişinin Adil Öksüz olduğunu bilmiyordum’ dedi. Bu gelişmeden sonra olayın üzeri kapatıldı.”

‘FETÖ’NÜN KASASI, VEKİLİN AVUKATI’

“Adil Öksüz’ün kaçışına yardım ettiği iddia edilen AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş’ın dikkat çeken bir başka bağlantısı ise FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle tutuklanan avukatı Fevzi Cem Şenocak. Hakkında düzenlenen iddianamede Şenocak’ın Fetullah Gülen’in vekalet verdiği avukatlardan biri olduğu, FETÖ’ye yakın işadamları ve bir çok şirketin de hukuk işlemlerini yürüttüğü belirtildi. Bu avukat ile Köktaş’ın ilişkisi 17-25 Aralık sürecinden sonra da devam etti.”

‘KONUNU MUHATAPLARINI ARADIK’

“Konuyla ilgili Fuat Köktaş’ı da aradık. Köktaş’ın telefonunu açan danışmanı, vekilin bir toplantıda olduğunu, konuyla ilgili iddiaların asılsız olduğunu, Samsun’da bazı çevrelerin menfaat ilişkilerinden dolayı buna benzer iddiaları ortaya attığını ve hepsini de mahkemeye verdiklerini söyledi. İlk Adım Belediye Başkanı ise telefonumuza yanıt vermedi.”

‘ÖKSÜZ KIRGIZİSTAN’DA’

“Yeşilyurt Limanı’ndan kaçan Adil Öksüz’ün nerede olduğu ise merak konusu. Aydınlık’ın Orta Asya’da bir ülkenin istihbarat kurumdan ulaştığı bilgilere göre FETÖ’cü Öksüz, Orta Asya’da FETÖ üssü haline gelen Kırgızistan’da saklanıyor. Yeşilyurt Limanı’ndan Batum’a geçen Öksüz, buradan da Kırgızistan’a kaçtı. İstihbarat kaynakları Adil Öksüz’ün buradan Kanada’ya geçebileceğini değerlendiriyor.”

‘YEREL BASIN BU SİYASETÇİLERİ İMA ETTİ’

“Samsun’da yayın yapan yerel basın da daha önce Adil Öksüz’ün Yeşilyurt Limanı’ndan yurtdışına kaçtığını yazmıştı. Bunlardan biri yerel internet sitesi olan Forahaber, 1 Kasım 2016 tarihinde şöyle bir haber yaptı: Halen firarda olan ve hakkında yakalama kararı çıkartılan Durmuşoğlu’nun FETÖ imamı Adil Öksüz ile birlikte Yeşilyurt Limanı’ndan kaçtığı iddia ediliyor.”

“Yine yerel bir yayın organı olan Samsun Haber de 1 Eylül 2016 tarihinde olayla ilgili şöyle bir haber yaptı: Darbe girişiminin ardından her yerde aranan FETÖ’nün karakutusu Adil Öksüz en son Sakarya’da görülmüştü ve ondan sonra izini kaybettirmişti. İddialara göre Adil Öksüz, Samsun’a gelerek bir siyasetçinin himayesinde bir süre saklandıktan sonra deniz yoluyla Batum’a götürüldü. Adil Öksüz’e yardım yataklık eden siyasetçinin konuyla alakalı olarak ifadesinin alındığı da öğrenildi.”

‘MÜEBBET İSTENDİ’

“Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin Sakarya’da hazırlanan ilk iddianamede, örgütün ‘Hava Kuvvetleri imamı’ Adil Öksüz hakkında 1 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 190 yıl 6 aydan 319 yıla kadar hapis cezası talep edildi. İddianamede,’FETÖ/PDY bünyesi içerisinde yönetici pozisyonunda idare eden firari şüpheli Adil Öksüz’ün Sakarya ilinde gerçekleştirilmek istenen darbeye teşebbüs girişiminden de sorumlu olduğu anlaşılmıştır. Tüm dosya kapsamına göre şüpheli Öksüz’ün anayasal düzeni cebir şiddet kullanarak ortadan kaldırmaya veya başka bir düzen getirmeye teşebbüste bulunmuş olması nedeniyle anayasayı ihlal ve atılı diğer suçları işlediği anlaşılmıştır’ ifadeleri kullanıldı.”

‘KIRMIZI LİSTEDE’

“FETÖ’nün ‘Hava Kuvvetleri imamı’ olduğu belirtilen ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kayıplara karışan Adil Öksüz’ün arananlar listesinde ‘kırmızı’ kategoride bulunuyor. İçişleri Bakanlığı, ihbar edenlere Ödül Komisyonu tarafından toplamda 4 milyon 680 bin lira ödül verileceğini duyurmuştu.”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: