Rusya Büyükelçisi öldürüldü. Aklıma 1. Dünya Savaşı’nın başlangıcı geliyor. Avusturya-Macaristan veliahtını öldüren Sırp milliyetçisi.

Durumda çok benziyor. Dünya zaten diken üstünde. Saldıran bir polis memuru. Halep için yaptığını söylemiş.

Büyükelçi demek Rusya demektir. O kurşun büyükelçiye değil Rusya’ya sıkıldı.

Rusların uçağı düşürüldüğünde neler oldu hatırlıyor musunuz?

Rusya Suriye’de tek bir Türk varlığı bulundurmadı. İhracatı kesti. Turistler gelmedi. Ekonomi sallandı. Rusya’dan izin alıp girdi TSK Suriye’ye. Dünya lideri masalına ancak yüzde 50’nin içindeki yüzde 50’lik gerzek kesim inanır. Şu an Dünya’nın tek bir lideri var. O da Vladimir Putin.

Farkettiğim başka bir noktada Erdoğan artık yandaş medyayı kontrol edemiyor. Halep operasyonunun başından beri Erdoğan ılımlı kalmaya çalıştı. Sert konuşmaktan kaçındı. Yandaş medya ise hep Ruslara saldırdı. Yandaş medya Erdoğan’ın elinde değil artık. Hatta Erdoğan’ın ve ülkenin kuyusunu kazıyor.

Eğer saldırı anlatıldığı gibi gerçekleştiyse bunun sebebi yandaş medyadır. Yandaş medya kapatılsın eğer gazeteler kapatılacaksa!

Putin ilk açıklamasında sağduyulu gözüktü. “Rusya Devlet Başkanı Putin: Rus Büyükelçiye saldırı, Türkiye ve Rusya’nın Suriye’de ilerlettiği iyi ilişkilere yönelik bir provokasyondur.” Ama akıllardaki soru : Provakasyonu kim yaptı?

Türk-Alman İstihbarat Savaşı mı var?

Yıllar önce Dr. Necip Hablemitoğlu yazmıştı Alman vakıflarının Türkiye’deki faaliyetlerini, Alman istihbaratı ile ilişkilerini. “Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası” kitabını yazdı. “Köstebek” kitabında Fetö-Alman ilişkilerine de değindi. Kitabı tamamlayamadan öldürüldü. Almanya “Erdoğan ve AKP” düşmanlığı kisvesi altında Türkiye düşmanlığı yapıyor. FETÖ firarilerinin çoğunun Almanya’da olduğu söyleniyor. Almanya PKK’ya ve PYD-YPG’ye alenen destek veriyor. Ermeni yalanlarını destekliyor. Soykırım yasasını da geçirdiler.

15 Temmuz’dan sonraki hafta PKK’nın bombalı saldırısnın ardından, Münih’te bir alışveriş merkezine silahlı saldırı yapılmıştı. Bugün Rus büyükelçinin öldürülmesinin ardından Berlin’nde  Noel kutlayanların arasına kamyon dalmış. Çok sayıda ölü ve yaralı olduğu söyleniliyor.

İnsan düşünmeden edemiyor. Böyle ahlaksız bir savaş gerçekten var mı?

Zeki ATICI

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: