Suriye’de ki savaş ABD ve AB emperyalizminin başlattığı kanlı bir savaş.

Ama savaş öyle bir hale geldi ki artık onlarında kontrolünden çıktı. Bir tarafta AB, ABD maşaları, bir tarafta Suriye’nin yanında savaşan Rus-İran-Çin güçleri. Arada kalmış bir Türkiye.

TSK, ÖSO ile birlikte Suriye içlerine doğru ilerliyor. Bir tarafta Kürtler, bir tarafta IŞİD var. Suriye ordusu Rus desteğiyle Halep’i kuşatmış durumda. Türkmen tugaylarıyla, El-Nusra Suriye’de savaşa müdahil olan diğer oluşumlar. Suriye bir bataklığa döndü. Kim kiminle savaşıyor o bile belli değil.

Eğer Suriye’nin ve Irak’ın toprak bütünlüğü sağlanıp IŞİD,  El-Nusra gibi radikal örgütler yok edilemezse bu işin sonu 3. Dünya Savaşı’na gider. Bitmek bilmeyen bir savaş sürüyor. Ve bunun kaybedeni bütün dünya halkları olur.

Suriye’de ki savaş son bulmazsa, bu savaşın Türkiye’ye sıçramayacağını düşünmek aptallık olur. Yıllardır etkilerini zaten hissediyoruz. Ülkemize sıçraması çok daha şiddetli olur.

Rusya, ABD karşısında geri vites yapmıyor. Bunu Ukrayna’da, Gürcistan’da gördük. Suriye’de de görmeye devam ediyoruz.

Kalıcı çözüm için Suriye’nin toprak bütünlüğü korunmalı, kalıcı ateşkes sağlanmalı, radikal örgütler yok edilmeli. Yoksa Dünya sonu belli olmayan bir yola girer.

savas

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: